O Laboratorium
Założycielem Laboratorium Analiz Śladowych był prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski i kierował pracami zespołu do lipca 2019 r.
Laboratorium ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w badaniach dioksyn i furanów w próbkach środowiskowych, żywności i pasz. Zespół badawczy założony przez Prof. dr hab. inż. Adama Grochowalskiego odegrał dużą rolę w latach 1999/2000 podczas tzw. „Dioksynowej afery belgijskiej” związanej ze skażeniem mięsa drobiowego dioksynami, prowadząc na wniosek Ministra Rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii oznaczanie dioksyn w produktach spożywczych. W roku 2004 laboratorium uczestniczyło w programie organizowanym DANCEE (Duńska Agencja ds. Ochrony Środowiska) oraz Ministerstwo Środowiska do przeprowadzenia oznaczeń gazów odlotowych z procesów metalurgicznych na zawartość PCDD, PCDF, PCB i heksachlorobenzenu. Badania wykonywano w ramach porozumienia o przestrzeganiu Konwencji Sztokholmskiej. W roku 2008 laboratorium prowadziło badania dotyczące tzw. „kryzysu irlandzkiego” w zakresie oznaczania dioksyn w próbkach mięsa.
Prof.dr hab. inż. Adam Grochowalski był członkiem i konsultantem Europejskiego Centrum Badawczego Joint Research Center w Ispra we Włoszech w programie badania rozprzestrzeniania się dioksyn do środowiska oraz ich oznaczania w próbach środowiskowych i spożywczych. Brał udział w pracach Europejskiej Komisji Normalizacyjnej CEN w ramach Komisji CEN 264 WG 101 ds. nowelizacji normy EN-1948 do oznaczania dioksyn w spalinach z procesów przemysłowych. Był także ekspertem Ministra Środowiska do współpracy z ONZ w ramach Konwencji Sztokholmskiej jako doradca ds. problemu ograniczenia emisji dioksyn z procesów przemysłowych. Uczestniczył jako ekspert UNEP w Genewie w zakresie realizacji postanowień Konwencji Sztokholmskiej w odniesieniu do monitoringu i ograniczania emisji dioksyn i PCB do środowiska. Pełnił funkcję członka Komitetu Chemii Analitycznej III Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi Polskie Akademii Nauk.
Był miłośnikiem gór i przyrody, znawcą owadów. Swoje pasje pozazawodowe realizował również poprzez fotografię i filmowanie.
System zarządzania został wdrożony w Laboratorium w 2005 roku, natomiast akredytacja AB749 po raz pierwszy została nadana w 2006 roku przez Polskie Centrum Akredytacji.
Laboratorium Analiz Śladowych specjalizuje się w oznaczaniu zawartości dioksyn i furanów (PCDD/PCDF) oraz dioksynopodobnych bifenyli (dl-PCB) i niedioksynopodobnych bifenyli (ndl-PCB) w produktach spożywczych, przemysłowych i próbkach środowiskowych oraz biologicznych. Wykonujemy również badania w zakresie emisji tych związków z procesów termicznych. Mamy także duże doświadczenie w oznaczaniu polibromowanych eterów difenylowych (PBDE), związków z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i chlorobenzenów.
Od 2005 roku LAŚ jest członkiem POLLAB o numerze ewidencyjnym 700.
Od 1996 roku pracownicy LAŚ uczestniczą w międzynarodowych programach biegłości.
Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszą aparaturę analityczną. Personel laboratorium posiada kilkunastoletnie doświadczenie w tym zakresie uzyskane w kraju jak i w zagranicznych ośrodkach naukowych. Ważne podkreślenia jest to, że oprócz wyniku badania nasz Klient ma możliwość konsultacji w zakresie uzyskanego wyniku badania.
Dane adresowe
Laboratorium Analiz Śladowych im. Profesora Adama Grochowalskiego
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
Współpraca
- Polcargo International – Szczecin
- Przedsiębiorstwo "ARKOP" Sp. z o.o
- Współpraca przy realizacji grantów, projektów badawczych